Migren (iç kulak migreni, migrene bağlı vertigo)

Günümüzde vertigo ve denge bozukluğunun önemli nedenlerinden birini de migren oluşturmaktadır. Son yıllarda denge konusunda değerlendirme yapan teknolojik cihazların kullanıma girmesiyle iç kulak migrenine bağlı vertigolu hastaların tanısı daha kolay yapılabilmektedir.  Genelde bilinen Migren’in şiddetli baş ağrısı yaptığı yönündedir. Migren’i olan hastalarda baş ağrısının yanında vertigo ve denge bozukluğu da sık olarak görülebilir. Vertigo baş ağrısı ataklarına eşlik edebildiği gibi baş ağrısı öncesinde gelip geçebilir veya öncesinde gelip baş ağrısının bitmesiyle sonlanabilir.

Yine baş ağrısının bitmesi sonrasında ortaya çıkabilmekte, vertigo ve beraberinde denge bozukluğu günlerce sürebilmektedir.  En zor olgular ise baş ağrının görülmediği fakat sadece vertigo atakları ve denge bozukluğu ile beraber olanlardır ve tanısı çok zor konur. Çünkü Migren’in tanısını tam olarak gösterecek bir cihaz yoktur. Beyin MR’ını istemekteki amaç beyin tümörü veya Multipl Skleroz gibi hastalıkları ayırdetmek içindir.

Migren hastalarında sadece Migren’e Bağlı Vertigo görülmemekte, ayrıca Meniere Hastalığı (iç kulak tansiyonu), Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (iç kulak denge kristallerinin dağılması) veya Vestibülopati gibi iç kulak denge sisteminin fonksiyon bozuklukları da eşlik edebilmektedir. Migrene bağlı vertigo tedavisinde öncelikle yemek düzenine dikkat edilmelsi, uyku süresinin ve kalitesinin ayarlanması, kafeinli içeçeceklerden kaçınılması ve stresten uzak durulması gerekmektedir.  Yaşam şartlarının düzenlenmesi ile tedavide başarı sağlanamaması durumunda ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

  • 17890
  • 23.04.2015 14:35:17
  • 7.07.2018 15:07:59

İlgili Fotoğraflar

İlgili sayfalar

Doç. Dr. Burak Ömür Çakır
Prof. Dr. Burak Ömür Çakır Kimdir?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
NOT: * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.